Kilka słów o mnie

Student wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej oraz prezes "All-ternatywy" czyli Stowarzyszenia Jeleniogórskiej Młodzieży. Organizator wielu akcji charytatywnych, koncertów, warsztatów w tym m. in. finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy projektu Szlachetna Paczka. Z Jelenią Górą związany od urodzenia czyli od 1989 roku do chwili obecnej.

Podziel się z innymi

| |

Referendalne rozterki

2013-04-03 21:31
Odwoływać czy nie odwoływać? Dylemat iście hamletowski. Niektórzy już znają odpowiedź, większość jednak dalej zastanawia się, po której ze stron się opowiedzieć. Podpisywać wniosek o referendum czy omijać zbierających podpisy szerokim łukiem? Zanim podejmiemy decyzję, warto zastanowić się jakie będzie niosła konsekwencje. Warto wiedzieć co zmieni odwołanie prezydenta i rady miejskiej.

24 argumenty za odwołaniem władz

Dzisiaj Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych podało do wiadomości 24 powody, dla których zdaniem przedstawicieli organizacji należy odwołać władze miasta. Zarzuty są poważne. Stowarzyszenie krytycznie ocenia zarządzanie spółkami komunalnymi oraz realizację najistotniejszych inwestycji, jak np. Termy Cieplickie. Twierdzi, że władza nieskutecznie wspiera przedsiębiorców i niewiele robi, by pozyskać nowych inwestorów. Krytycznie uwagi padają także, jeśli chodzi o estetykę miasta.

Trudno się nie zgodzić z niektórymi spośród postulatów przedstawionych przez JSOB, a jako przedstawiciel organizacji młodzieżowej zgadzam się szczególnie co do punktu o działaniach mających zapobiec ucieczce młodych ludzi z Jeleniej Góry. Podczas przeprowadzonej w grudniu debaty w ramach akcji "Masz Głos - Masz Wybór", właściwie nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to, jakie są plany prezydenta w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku. A słynne już porównanie Jeleniej Góry do kobiety i nakazanie miłości do miasta jako recepty na całe zło, to chyba najlepsze podsumowanie tamtejszej dyskusji.

Nie ukrywam, że mój osobisty stosunek do poczynań władz Jeleniej Góry często jest krytyczny, ale jednocześnie uważam, że na pytanie "CZY ODWOŁYWAĆ?" nie należy odpowiedzieć "TAK!".

Ustawowe terminy

... albo przynajmniej nie tak od razu. Najpierw trzeba się zastanowić co ten podpis może zmienić i kiedy ta zmiana może nastąpić. Zgodnie z regulacjami ustawowymi organizatorzy referendum mają teraz 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów, czyli jak skończą (o ile podołają zadaniu) zastanie nas czerwiec. Potem komisarz wyborczy musi stwierdzić czy spełnione zostały wszystkie wymagania formalne i tutaj może minąć kolejne 30 dni, a nawet trochę więcej, jeśli znajdzie jakieś uchybienia. Optymistycznie możemy jednak założyć, że z końcem tego półrocza ten etap będzie zakończony. Co dalej? Komisarz wyborczy w czasie nie dłuższym niż 50 dni ogłasza termin referendum. Mamy zatem sierpień. Wtedy w wakacyjnym klimacie odbywa się głosowanie za odwołaniem prezydenta i rady. Jaka będzie frekwencja? Trudno stwierdzić. Pójść musi co najmniej 3/5 osób, które obecne władze wybrało. Teoretycznie może się to udać. Potem czekać nas będzie jeszcze stwierdzenie ważności referendum, czyli w najbardziej optymistycznym scenariuszu (tj. bez wnoszenia skarg) we wrześniu będzie po zabawie.

No i co dalej?

Załóżmy, że wszystkie przedstawione warunki zostały spełnione i rzeczywiście jeleniogórskie władze zostaną we wrześniu odwołane. Pytanie jednak co dalej? Przedterminowe wybory? Na rok przed tymi terminowymi. Chyba nie. Więc co? Komisarz wyznaczony przez premiera? Najprawdopodobniej tak. Kto nim będzie? Kolejny temat do spekulacji...

Chyba najistotniejszą kwestią podczas przeprowadzenia referendum jest sprawdzenie czy mamy jakąś alternatywę (poza naszym stowarzyszeniem rzecz jasna). Czy jest na kogo zmieniać? I kiedy ta zmiana się dokona? Czy przypadkiem nie w tym samym terminie, co przy terminowych wyborach samorządowych?

Bilans zysków i strat

Kto może zyskać na referendum? Kto może stracić? Hmm... Ryzyko może być podobne jak przy grze w ruletkę. Z jednej strony podziwiam zapał JSOB, ale jeśli coś pójdzie nie tak - referendum nie uda się przeprowadzić, będzie za niska frekwencja, itp., to całe negatywne odium spadnie na tę organizację. Jeśli wszystko pójdzie po myśli autorów pomysłu, to jeśli nie mają oni, jakiegoś kandydata na prezydenta, to wątpię, aby ten nowo wybrany bądź nowo powołany, był im jakoś szczególnie wdzięczny za przeprowadzone referendum.

Ponadto przy bardzo krótkim czasie, jaki pozostanie na ewentualne znalezienie odpowiedniego kandydata na prezydenta i kandydatów do rady, należy założyć, że całe referendalne zamieszanie może jedynie przyczynić się do potwierdzenia status quo.

Czuję jakbyśmy na siłę pchali się do wesołego miasteczka, w którym jest tylko jedna duża karuzela, a w niej wszystkie miejsca zajęte. Teraz czekamy na kogoś, kto powie: "No już schodzić...". Problem jest tylko taki, że właściwie nie wiadomo, jak wejść na karuzelę. Więc po chwili ten sam głos rozlegnie się po wesołym miasteczku i dokończy: "(...) schodzić i pozamieniać się miejscami!".

- "No, ale jak to?!" - zakrzyknie ktoś mocno rozczarowany. Karuzela będzie jednak niezmiennie kręcić się dalej.

Komentarze

i c.d.n. @ 159.205.98.*

wysłany: 2013-04-04 00:50

Jeśli zbiorą nie 7, a np. 10-15 tys. podpisów, to władza ściśnie pośladki i o to chodzi.
Jeśli referendum da skutek, będzie to szansa dla Pawła Gluzy na wejście po plecach do władzy.
Wyraźnie przecież widać Pana parcie na pozycję.
Jeśli nie wyjdzie, za 200 tys pokażą nas w telewizji, co jest i tak taniej niż Tou de Pologne.

sceptyk @ 178.37.222.*

wysłany: 2013-04-04 08:03

Pytanie zasadnicze - KTO stoi za organizacją wołającą o referendum i KTO tą karuzelą steruje ? Od tego zależy sens karuzeli bo możemy zamienić w efekcie siekierkę na kijek :P A parę osób tupie nerwowo w przedsionku....

juzniejelonka @ 95.157.20.*

wysłany: 2013-04-04 12:08

ja jestem jedną z tych, którzy wyjechali z jeleniej góry za granicę z oczywistego powodu braku perspektyw... jeśli bym była na miejscu podpisałabym newet jeśli referendum nie jest najlepzym pomysłem, ale może pora pokazać władzom, że społeczeństwo ma oczy i widzi co robią. nowy pracownik jet zatrudniany na okres próbny, gdzie patrzą mu na ręce, stara się jak może, a tu co?? ciepła posadka i czy sie stoi czy się leży pensyjka się należy. a niby dlaczego?? jeżeli ma Pan jakiś pomysł na to miasto, proszę kandydować. ja bym była za młodym człowiekiem, który jest spoza układów - pora przewietrzyć ratusz....

bumcyk @ 83.30.135.*

wysłany: 2013-04-04 12:21

Zawiła musi odejść.

juzniejelonka @ 95.157.20.*

wysłany: 2013-04-04 12:41

poza tym wydaje mi się że ludzie będą się dzielić na tych co podpisali referendum, bo chcą odejścia zawilca i na tych, którzy powiedzą ' a co to da, przyjdzie następny taki sam albo gorszy,to nic nie podpiszę' a ludzi zadowolonych z zarzadzania miastem jet garstka = świta complexa.

sceptyk @ 178.37.222.*

wysłany: 2013-04-04 18:09

Odwoływanie jedynie Prezydenta skutkuje tym że rządzić będzie Pan Papaj i stara ekipa. Tego chcecie ??? N pewno ???

sympaty @ 82.139.16.*

wysłany: 2013-04-05 18:37

Pan Paweł Gluza to sympatyczny jegomość. Krytykujący władzę, która nie chce go słuchać, ale niestety bez odwagi. Pan Paweł nie może podjąć decyzji czy być za czy być przeciw i to w zasadzie jest dylemat Pana Pawła. Brak decyzji wynika z tego, że Pan Paweł kręci się koło wszystkich partyjnych struktur i co zrobi wtedy jak referendum się nie powiedzie, a Pan Paweł się publicznie opowie za. Wydeptane ścieżki do radnych PO się urwą i co dalej. Myślę Panie Pawle, że powinien Pan tego typu tematyce poświęcić swój artykuł i co dalej jeśli Stowarzyszenie "All-ternatywa" byłoby za? A odnośnie samego referendum to myślenie powinno iść w tym kierunku:
Jeżeli nie dojdzie do referendum, to oznaczać będzie jedno-społeczeństwo zgadza się z takimi rządami i daje na to pozwolenie i to nie będzie zwycięstwo Zawiły, to będzie jedynie pozwolenie na takie zachowania jakie reprezentuje Pan Zawiła. Niestety, ale nie oczekujmy wtedy, że następny Prezydent będzie inny, bo założenie będzie proste: nie doszło do referendum, nie odwołano największego nieudacznika, to i mnie można tak rządzić, czyli nie liczyć się z nikim. Natomiast mam nadzieję, że jeśli dojdzie do referendum, to kolejny kandydat będzie miał na względzie, że jego może spotkać również taki los. I to jest sprawą kluczową tego co się obecnie dzieje. Wszyscy którzy widzą, że jest źle powinni pomóc w zbieraniu głosów, bo tylko poprzez referendum można zmienić mentalność władz.
Tak niestety Panie Pawle, ale Pan wraz ze swoim stowarzyszeniem w tym artykule dajecie przyzwolenie na takie "rządy". Życzę Panu więcej odwagi i mniej srok do ciągania za ogon, a na pewno daleko Pan zajdzie. Ślizgając się po partyjkach będzie Pan nosił miano Mydłka.

Paweł Kucharski @ 78.10.98.*

wysłany: 2013-04-06 15:19

Powtarzam moje pytanie do wszystkich wyznawców hasła "Zawiła musi precz": kogo macie jako alternatywę. Gdzie ten nowy i wspaniały kandydat. Przed referendum musi się ON objawić, bo organizować ten cały cyrk referendalny po to, by na tronie zasiadł jeden z Vice lub Pierwsza Dama PiS, albo Kusiak. Szkoda zachodu.
Przypominam, że w Sejmie PiS też musiał szukać kandydata na następcę Tuska. Przegrał, bo nikt się nie palił i w końcu znalazł Glińskiego.

wirus @ 78.10.103.*

wysłany: 2013-04-06 18:15

..Boże co to za miasto,jacy tu są ludzie ,wszystkiego się boją i nie kwapią się do roboty,nie ma kandydatów,nie ma kogo wybrac?Więc stulcie usze i nie narzekajcie,albo stanąc wspólnie w jednym szeregu i do dzieła.

Głos Rozsądku @ 176.114.239.*

wysłany: 2013-04-07 08:27

jak na mój gust, to p. Robert Prystrom jest odpowiednim kandydatem na nowego prezydenta, ma wizje rozwoju miasta, jest poza partyjny, jest inżynierem nie bibliotekarzem, a wiec potrafi myślec logicznie... Powinien jużzacząć działać

sceptyk @ 159.205.49.*

wysłany: 2013-04-07 18:50

do Głos Rozsądku @ 176.114.239.*- ???????????????????????
dobry żart przy niedzieli :P

*TurQs ona** @ 92.26.80.*

wysłany: 2013-04-07 19:02

all nie uprawiaj polityki komunistom latasz z kamerá podstawiajá ci garstke dzieci urzédasy i kilku z nich nawet podczas pracy tam wystompilo. pomyka nie udanej inwestycji zawilu to miliony w bloto wiéc musi odejsc.

immam @ 83.29.174.*

wysłany: 2013-04-07 22:16

piłka w dołku i kto dalej?

Odwołać!! @ 95.48.186.*

wysłany: 2013-04-08 13:55

I odwoływać każdy następny zarząd miasta i radnych jeżeli nie spełniają swych obietnic składanych wyborcom. Odwoływać nawet 4 razy w kadencji. Teoria Darwina - dobór naturalny - będziemy wybierać do momentu aż trafimy na przedstawicieli godnych nas reprezentować. Potrzeba czasu i cierpliwości ale warto.

ironnicznie @ 85.221.144.*

wysłany: 2013-04-08 21:40

wiecznie aktualna piosenka:
http://www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30

Jan @ 37.30.16.*

wysłany: 2019-06-04 16:55

Nie realne

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: